Terapia zajęciowa:
W ramach NZOZ Poradni dla Osób z Autyzmem prowadzone są także zajęcia z terapii zajęciowej podczas której nasi podopieczni maja możliwość twórczego i aktywnego spędzania czasu oraz rozbudzania wyobraźni i zainteresowań. Zajęcia te celowo organizują prace wytwórczą za pomocą prostych technik i materiałów pochodzenia naturalnego (drewno, glina) w celu poprawy czynności, zwiększenia zakresu ruchów, siły mięśni osób usprawnianych. Poza usprawnianiem manualnym zajęcia z terapii zajęciowej wzmacniają tez psychikę podopiecznych.
Terapia zajęciowa – jest pojęciem medycznym i pełni ona funkcję leczniczą w systemie rehabilitacji. To celowe działanie skierowane na aktywność podopiecznych poprzez wykonywanie określonych czynności mających również charakter usprawniania fizycznego, psychicznego i społecznego.
Według K. Milanowskiej pojęcie terapia zajęciowa jest leczeniem i usprawnianiem przy pomocy określonych czynności, zajęć i pracy.
Terapeuta zajęciowy prowadzący ćwiczenia musi mieć specjalistyczne przygotowanie. Powinien przede wszystkim posiadać znajomość wielu działów pracy i techniki, które służą jako czynnik usprawniający. Wymaga się też od niego przygotowania pedagogicznego oraz ogólnych wiadomości z zakresu anatomii, fizjologii oraz patologii.
Według autorów „Rehabilitacji medycznej” terapia zajęciowa to forma pomocy udzielanej pacjentowi przy jego powrocie do poprzednich zajęć. Dzięki takim zajęciom nasi podopieczni:
• uczą się współpracy i współdziałania w grupie,
• rozwijają swoje zainteresowania i umiejętności manualne przy zastosowaniu różnych technik terapii zajęciowej,
• mają możliwość wyrażania swoich emocji,
• uczą się odpowiedzialności i kreatywności.