Środowiskowy Dom Samopomocy dla osób z autyzmem:
Oddział KTA w Kielcach prowadzi Środowiskowy Dom Samopomocy dla osób z Autyzmem gdzie realizowana jest dzienna pomoc terapeutyczna i rehabilitacyjna dla młodzieży powyżej 16 roku życia i dorosłych. W ŚDS realizowany jest projekt PFRON dzięki czemu podopieczni mają większe szanse na interesujące zajęcia.
W ramach projektu PFRON „Dać Szansę”. Podopieczni mają możliwość uczestniczenia w rehabilitacji gdzie nabywane są, rozwijane i podtrzymywane umiejętności niezbędne do samodzielnego życia. Dzięki realizacji projektu beneficjenci uczestniczą w kompleksowej, ciągłej rehabilitacji i terapii indywidualnej i grupowej. Zapewniono optymalne warunki do rehabilitacji i terapii. Z uwagi na specyficzne niesprawności terapia prowadzona jest indywidualnie w relacji jeden terapeuta - jeden podopieczny oraz w małych i większych grupach. W rehabilitacji wykorzystuje się różne metody i sposoby terapii: programy indywidualne, ustrukturalizowane według programu TEACCH dra Erica Schoplera, usprawnianie sensomotoryczne, ogólne usprawnianie psychoruchowe i ruchowe, arteterapia, muzykoterapia, treningi samodzielności i samoobsługi, trening umiejętności społecznych. Rehabilitacja tymi metodami, uwzględniająca specyficzne, indywidualne potrzeby i możliwości osób dorosłych z autyzmem i innymi niepełnosprawnościami, umożliwia im lepsze funkcjonowanie społeczne: osoby niżej funkcjonujące zabezpieczała przed regresem. Podopieczni mają też możliwość nabywania umiejętności posługiwania się komputerem. W ramach zajęć z organizacji czasu wolnego beneficjenci uczestniczyli w uroczystościach religijnych. W okresie wiosenno - letnim wypoczywają na łonie przyrody, m.in. podczas wyjazdów: nad zalew kielecki, wycieczek do Parku Miejskiego, uczestniczą też w wycieczkach grupowych. Wraz z końcem roku przygotowywane są w ramach zajęć teatralnych uroczyste jasełka.
Struktura i organizacja ośrodka nastawiona jest na indywidualną i grupową terapię, rozwijającą wszystkie sfery funkcjonowania podopiecznych poprzez stosowanie różnych metod pracy i form terapii takich jak: plastyka, muzykoterapia, rehabilitacja, zajęcia kulinarne, komputerowe, indywidualne, stymulacyjne, praktyczne, kąciki zainteresowań. Osoby wyżej funkcjonujące korzystają z Treningu Umiejętności Społecznych pozwalającym na rozwijanie zainteresowań, dzielenia się swoimi spostrzeżeniami, odczuciami, a terapeutom prowadzącym umożliwia głębsze poznanie potrzeb osób w nim uczestniczących. Rozszerzeniem tej pracy są organizowane przez terapeutów wyjścia do kina, teatru, wycieczki, ogniska, uroczyste obchodzenie świąt, urodzin i imienin podopiecznych.
Co roku organizowane są pokazy twórczości osób niepełnosprawnych, gdzie prace i występy naszych podopiecznych budzą duże zainteresowanie. Uznaniem i zainteresowaniem rodziców cieszą się organizowane od 1995 roku turnusy rehabilitacyjne.